Adéla Zelenda Kupcová
Prague, Czech Republic

Putuji za učením na divoko! Cestuji na divoko: nezávisle, nízkonákladově, punkově! A víc, než všechna "must see" z průvodců mě zajímají lidé a to, co se od nich mohu naučit. Láká mě zejména život v tradičních kmenových společnostech a to, jak se učí a rozvíjí jejich děti - divožáci!

sledujte na facebooku
Newsletter
Učení na divoko přímo do Vašeho emailu!
Instagram Feed
1
divopraxe travel hack

Blbce potkáš všude. Jak ho poznat a jak se ho zbavit.

By on 15.7.2017

Uznávám, není úplně fér, dehonestovat někoho na internetu a ještě tam frknout jeho fotku. Když ale tenhle pán byl takový blbec, že to jinak nejde… A třeba to poslouží jako varování ostatním, komu se vyhnout. Jmenuje se Rafael a poznávacím znamením je vychrtlost a jizva na levé tváři. A blbec to teda byl řáďácký!

 

Tenhle příspěvek tedy pojmu lehce prakticky: jak blbce poznat a jak se mu vyhnout.

 

Jak poznáte blbce na cestách

 • Je dotěrný. A to jinak, než místní – v mnoha kulturách, v Indonésii obzvlášť jsou dotěrní všichni místní. Jejich zosobní zóna je mnohem užší než naše, tak chodí blízko. Chtějí si povídat, zírají… Ale to je normálka. Blbci jsou obvykle dotěrní jiným způsobem, než místní. Rafael nás třeba pronásledoval – byl nám v patách, my si sedli, on si sedl… bez úsměvu a bez spontaneitu běžných dotěrů.
 • Má blbé řeči. Blbec prostě machruje. Vykládá, jak je dobrý a světaznalý, kolik má přátel, co vše dokázal…
 • Zastrašuje. Jen tak mezi řečí zmíní, jako náš „milý“ Rafael, třeba to, že dělal bodyguarda a zmlátil hodně lidí.
 • Je macho. Vede řeči, které schazují ženské. Včetně té jeho. Pro ilustraci snad poslouží drobná ukázka z rozhovoru s Rafaelem: „Támhle na motorce projela moje přítelkyně.“ „Ale ty máš manželku, ne?“ ptám se s jistým opovržením. „Jo, ale to nevadí. Manželka nestačí a tak mám spoustu přítelkyň.“ „A co tvoje žena, má taky přítele?“ „To ne, to bych ji pak zabil…“ Nebo třeba jeho prohlášení, že v jeho vesnici „ženské nic nedělají, jen se flákají doma.“ Ano, ženy v jeho vesnici nechodí do zaměstnání, ale: vaří, perou, uklízí, nosí dřevo na otop, chodí chlapů pro místní samohonku (a pak ji v desetikilových kanystrech nosí na hlavě), opravují domy, spravují lodě, suší ryby… Naopak chlapi posedávají, pijí kafe, kouří a jednou či dvakrát do týdne jedou na ryby.
 • Mluví anglicky. Blbci obvykle umí aspoň trochu anglicky. Vynaložili úsilí a naučili se to, aby mohli „blbcovat“ na cizince.
 • Většinou i divně vypadá. A vaše intuice vás pravděpodobně varuje dříve, než na vás blbec stihne promluvit.
 • Chmatá. Ano, chmatá na holky, resp. na vás. Rádoby nenápadně, ramena, ruka, koleno…ruku tam nechá o něco déle. Jenže – místní na sebe takhle mezi sebou nechmatají. Prostě to zkouší… Mimochodem, Rafael v tomto byl fakt hodně vytrvalý. A po jasném „takhle už na mě nešahej a jdi dál“, zkrotnu a div se strachy nepoto…
 • Snaží se z vás vytáhnout prachy. Tu poplateček, tam že za vás zaplatí útratu…a pravděpodobně peníze ale jejich řádnému příjemci nedoručí. Píši „pravděpodobně“, protože se mi daří blbcům peníze nedávat.

 

Jak zatočit s blbcem

 • Sbližte se s místními. Obvykle místňáci o blbci vědí, že je blbcem a zbaví vás ho. Pokud vám od blbce neodpomohou, tak si na vás aspoň netroufne, když sepřátelíte s jeho sousedy.
 • Oponujte nebo mlčte. Má-li blbé kecy, buď jej ignorujte, nebo se s ním přete. Přikyvování ho obvykle víc nabudí. Přímé diskusi a konfrontaci se ale bude chtít vyhnout.
 • Nenechte se zastrašit. Většina jeho vytahování je pravděpodobně lež, tak zůstaňte v klidu. A pokud je to věrohodné, přebijte jeho vychloubání vaším, které bude mít větší grády. Řekněte, že máte vojenský výcvik, černý pás v judu…cokoli, co bude uvěřitelné.
 • Nebuďte s ním na stejné vlně. Jakmile začnete schvalovat jeho machistické kecy, jen přitvrdí.
 • Udržujte si odstup, do té míry, do jaké ho mají místní. Ano, v naší kultuře je normální se na uvítanou políbit na tvář, poplácat po rameni. Pokud jste ale v zemi nebo sociální skupině, kde místní toto nedělají, udržujte odstup stejný, jako oni. Příliš přátelští a objímající Evropané (zejména Evropanky), jen povzbuzují blbce, aby to zkoušeli. Navíc v zemi, kde se lidé na veřejnosti neobjímají a nehladí, je i objetí kolem ramen či nedej bože pasu, prostě osaháváním. Prostě asi jako kdyby v Evropě vám někdo sáhl na prsa. Zásadně se tomuto bráním, protože tak vytváříme obraz o sobě – a nikdo přece nechce, aby o nás Evropankách panovalo mínění, že jsme lascivní promiskuitní kokety. Jde tedy nejen o váš komfort na cestě, ale i o obraz naší kultury.
 • Řekněte, že jste vdaná/ženatý. Můžete říct že manžel je doma, čeká na vás v cizím městě, to je jedno… Toto hodně pomůže holkám na cestách. Ale může to pomoci i mužům. Být ženatý je záležitost statusová a přidá vám vážnosti v očích místních
 • Jasně řekněte, co vám vadí. Nehrajte si zbytečně na zdvořilost. Nebojte se, být tvrdí a jasně říct blbci „ne“. Máte na to právo a pokud by to náhodou byl až moc velký trapas, vždy se lze vymluvit na kulturní rozdíly. Vždy se ale snažte jednat s chladnou hlavou. Zejména v Asii je vztek a související mimika brána jako projev slabosti a ubohosti. Zkuste být tvrdí s úsměvem, byť klidně sarkastickým.
 • Při odmítání a odhánění blbce ale zůstaňte aspoň trochu v souladu s místními zvyklostmi. Ty se týkají často mimiky (viz výše), al často i mnoha konkrétních tabu. Pokud jste v zemi, kde např. je nezdvořilé sahat lidem na hlavu (např. Laos), nesahejte na ní ani blbci. Základní respekt k tradici a zvyklostem vám pomůže získat zastání ostatních lidí, kteří blbci nejsou.
 • Nevšímejte si ho. Velkou část blbců to po chvíli přestane bavit.
 • Nedávejte mu peníze. Pokud vám chce zprostředkovat nějakou platbu, službu…vždy chtějte jednat přímo s tím člověkem, kterému máte zaplatit.
 • Pokud už to blbec přehání, uchylte se do blízkosti místní autority. Může to být hlava vesnice, kněz, lékař, to je jedno… Mezi vesnickými skutečnými elitami obvykle blbci nebývají a skuteční blbci z nich mají respekt.
 • Řiďte se svou intuicí. Ta vám asi nejlépe řekne, co je v dané situace nejlepší strategií pro zbavení se blbce.
 • Nenechte si jím zkazit náladu.

 

Tak přeji krásné cesty a ať potkáte co nejméně blbců!

TAGS
RELATED POSTS