Adéla Zelenda Kupcová
Prague, Czech Republic

Putuji za učením na divoko! Cestuji na divoko: nezávisle, nízkonákladově, punkově! A víc, než všechna "must see" z průvodců mě zajímají lidé a to, co se od nich mohu naučit. Láká mě zejména život v tradičních kmenových společnostech a to, jak se učí a rozvíjí jejich děti - divožáci!

sledujte na facebooku
Newsletter
Učení na divoko přímo do Vašeho emailu!
Instagram Feed
1
divopraxe recepty

Nasi goreng – opékaná rýže: nejklasičtější indonéský recept

By on 5.5.2017

Nasi goreng. Smažená rýže. Indonéský národní pokrm. Při návštěvě Indonésie se s ním nelze nesetkat. Mají ho v každé restauraci, malém warungu (zaplivané temné jídelně pro místní), kavárně, stánku na ulici… A vždy a všude je dobrá, navíc je to vydatné jídlo, které v pouličním stánku seženete v přepočtu do 15 korun 🙂 A zkušenost moje a mého muže Zelendy je, že z jedné porce se najíme oba dva!

 

Co budete na 2 dvě porce nasi goreng potřebovat:

  • vařenou jasmínovou rýži (ideálně si ji uvařte den předem, nebo využijte zbylou)
  • zeleninu – může být mražená nakrájená na malé kousky, příp. nadrobno pokrájenou mrkev, hrášek, kukuřici, ale i jakoukoli jinou, co zrovna máte (V Indonésii dávají do naší goreng poskrovnu, nebo také žádnou. Osobně si jí ale dávám více a to mohu i doporučit.)
  • 2 cibule
  • olej

 

Na okořenění, protože koření a chilli je základ:

Ideální je použít přímo směs nasi goreng, ale tu v Česku asi neseženete (já si ji vozím z Indonésie), ale podle složení směsi jde říct, jakým kořením ji nahradit.

  • chilli papričky, posekané najemno
  • česnek
  • mleté chilli a/nebo chilli omáčku (doporučuji značku ABC, která se u nás prodává a je nejpopulárnější i v Indonésii)
  • sladkou papriku
  • sůl
  • lžičku cukru

 

Jak nasi goreng připravit:

Předem si uvařte rýži a zeleninu (kromě cibule).

Na pánvi, ideálně ve woku osmahněte na oleji cibulku. Až bude skelná, přidejte cukr a nechte zkaramelizovat. Poté přimíchejte rýži a zeleninu. V průběhu opékání přidávejte koření dle chuti.

Opečení nasi goreng mi trvá cca 7 – 10 minut, ale záleží na pánvi a na tom, jak moc křupavé máte rádi.

 

Jak Indonésané jedí naší goreng?

Rukama. Jako snad všechno :-), občas mohou použít i vidličku s lžící.

K naší goreng obvykle servírují volské oko, opečený tempeh nebo tohu, opékaná vejce telur balado (recept zde). A samozřejmě řádnou dávku sambalu – pasty z chilli papriček.

A také vám k nasi goreng přihodí nějakou čerstvou zeleninu. Ale zeleninové orgie nečekejte, většinou dostanete jeden plátek okurky a jeden rajčete. Když vařím nasi goreng doma, přikrájím si zeleniny přeci jen královštější porci.

TAGS
RELATED POSTS