Adéla Zelenda Kupcová
Prague, Czech Republic

Putuji za učením na divoko! Cestuji na divoko: nezávisle, nízkonákladově, punkově! A víc, než všechna "must see" z průvodců mě zajímají lidé a to, co se od nich mohu naučit. Láká mě zejména život v tradičních kmenových společnostech a to, jak se učí a rozvíjí jejich děti - divožáci!

sledujte na facebooku
Newsletter
Učení na divoko přímo do Vašeho emailu!
Instagram Feed
1
blog malé příběhy o velkých věcech

eduPORTRÉT: …každý má své místo

By on 7.10.2016

Lukáše znám už skoro rok, kdy se Scio začal spolupracovat po založení ScioŠkoly v Olomouci. Tam také nyní pracuje jako zástupce ředitele a průvodce dětí (tj. učitel, který děti provádí po vzdělávání, nediktuje jim, co a kdy se musí učit, ale ukazuje jim výzvy v jejich rozvoji a pomáhá jim je plnit; pracuje s jejich vnitřní motivací, nikoli odměnami a tresty; poskytuje jim zpětnou vazbu, ne pouhé hodnocení…).

I Lukáše jsem se zeptala, co nejdůležitějšího se v životě naučil?

 

„Asi to, že každý má své místo. A to včetně mě. Hledání místa mého a pochopení místa a role druhých pro mě byla a je velká otázka. Kde je teda to moje místo? To mi pomáhá pochopit, když mluvím a pozoruji druhé, protože tak vidím, že každý nějaký to svoje místo má. A to dokonce i ti lidi na okraji. Ono nejde tak ani o to, kde máte místo a jakou hrajete roli, ale jestli ji hrajete dobře. Akorát ne všichni si to uvědomují, ne všichni si uvědomují, že všechno má svůj smysl – to, kde a jak lidi jsou, co dělají a nedělají. Pak mohou být nešťastní, nebo svou roli nějak nezvládají.
Já mám těch rolí víc, od otce, partnera, až po průvodce tady ve škole. A je pro mě důležitý, aby ty role dávaly smysl i dohromady, aby byly koherentní. Abych nežil v nějaké mazanici, kde jednotlivé části spolu nesouvisí. Snažím se, aby to pořád mělo to jádro v tom, co chci a co nechci, čemu věřím.“

 

 

 

Více o ScioŠkolách můžete zjistit ZDE:

logo_scioskola

 

A o olomoucké ScioŠkole TADY:

olomouc-scioskola

TAGS
RELATED POSTS