Adéla Zelenda Kupcová
Prague, Czech Republic

Putuji za učením na divoko! Cestuji na divoko: nezávisle, nízkonákladově, punkově! A víc, než všechna "must see" z průvodců mě zajímají lidé a to, co se od nich mohu naučit. Láká mě zejména život v tradičních kmenových společnostech a to, jak se učí a rozvíjí jejich děti - divožáci!

sledujte na facebooku
Newsletter
Učení na divoko přímo do Vašeho emailu!
Instagram Feed
1
blog edunomád putuje

Nespavost, ADHD a několik australských postřehů (Melbourne)

By on 17.6.2016

Čtyři noci jsem pořádně nespala. První dvě byly v letadle, třetí v hostelu, kdy se na sousedním pokoji do čtyř do rána hádal nějaký pár a čtvrtá ve vlaku, kde přímo za mnou celou noc zpívalo a skákalo a ječelo a pištělo a kuňkalo a štěkalo aboriginské děcko. Pro něj to byla zábava. Pro mě ne. Takže spánkový deficit se projevuje tím, že můj jinak skrytě ADHD mozek se rozjíždí…

zombieZačínám vypadat jako zombie a bez slunečních brýlí nedám ani ránu.

…takže Austrálie zatím plní všechna očekávání, včetně největších klišé. Australané si v parcích opravdu hrají a hází s bumerangy a na všem mají obrázky klokanů. Počínaje autobusy, potravinami až po noční podniky s červenými lucerničkami. Prostě všude klokani.

…Skipy, Skipy, Skipy je náš kamarád…

…ta písnička tu nejde dostat z hlavy. A stejně jako Skipy jsou kamarádští i Australané. Všichni se s turistou, zvláště cestuje-li sám, chtějí bavit a kamarádit. Ale vocamcaď pocamcaď. Jistou míru blízkosti a intimní zónu udržují obezřetně. Ruku nepodají, dokud neuznají, že vás znají.

Páni, to byl skoro cimrmanovský absolutní rým.

melbourne_1Melbourne je město vskutku kosmopolitní, poskládané z nejrůznějších kultur a plné kontrastů mezi viktoriánskými domy a mrakodrapy. Všechno má svůj systém, obchody i doprava funguje s naprostou přesností. Vše je organizované a Australané jsou danému systému naprosto loajální. Pravidla dodržují, nehrají si s nimi.  Luxusní i chudé čtvrti se od sebe moc neliší a stejně tak na první pohled nerozeznáte sociální status Australanů. Všichni působí neformálně a ležérně, žádná okázalost a na odiv dávaný luxus. Výjimkou jsou jedině bezdomovci, kteří mají v kdejakém výklenku své ležení. Jsou však akceptováni. Žádnými přezíravými nebo opovržlivými pohledy je lidé nečastují, mnohdy se s nimi klidně dají do řeči. Jen možná tu intimní zónu udržují ještě o něco větší, než vůči cizince ze střední Evropy.

A pro po, ta naše střední Evropa… Českou republiku Australané bez problémů znají. Vědí, že Praha a Havel a tak. Občas někomu ještě vytane na mysli Československo a pak se diví, že jsme se rozdělili. Jiní mají však znalosti naprosto aktuální, dokonce jsem byla tázaná, zda ten náš prezident, není něco jako méně bohatý a méně mocný, za to stejně nenávistný, populistický a předpojatý jako Trump. Inu, dozvíte se mnohé, když se s vámi chce kdekdo kamarádit…

…Skipy, Skipy…klokana jsem naživo ještě neviděla, zato tučňáky v Melbourne ano.

papousekA dneska červené papoušky. Až mi to připadá, že tu provozuji nějaký birdwatching, který jako zaručeně fajnovou aktivitu propaguje snad každý průvodce Lonely Planet. A kterému jsme se na cestách s mým mužem i kamarády tak trochu posmívali. Tak já jsem ale ptáky dnes i minulé dny pozorovala. A dneska jsem naháněla papouchy přes kmeny a přes balvany.

Byly červení a do toho modří a žlutí. Prostě hráli všemi barvami, jak se na papoušky sluší a patří.

Mimochodem, stejně barevné tu mají i bankovky. Fakt ve všech barvách! Jásavě a vesele vyvedené. Ta veselost penizekontrastuje s tím, jak je středoevropanovi neveselo, když bankovkami platí. Je tu ještě dráž, než průvodci a různé webovky avizovaly.

Ale to ničemu nevadí, stojí to za to. Prostě míň jím a víc chodím pěšky, ono mi to prospěje. A hlavně mě to baví. Ona vnitřní motivace je mocná čarodějka.

Koukám zpět, co jsem napsala a je to opravdu výplod unavené, hyperaktivní hlavy. Ale to já to už mám zvládnuté, co teprve ty děti, co ADHD mají a ještě nevědí, co sis tímto darem počít?!?

TAGS
RELATED POSTS