Adéla Zelenda Kupcová
Prague, Czech Republic

Putuji za učením na divoko! Cestuji na divoko: nezávisle, nízkonákladově, punkově! A víc, než všechna "must see" z průvodců mě zajímají lidé a to, co se od nich mohu naučit. Láká mě zejména život v tradičních kmenových společnostech a to, jak se učí a rozvíjí jejich děti - divožáci!

sledujte na facebooku
Newsletter
Učení na divoko přímo do Vašeho emailu!
Instagram Feed
1
divopraxe travel hack

Cestovatelské tipy pro těhotné nebo těhotnící. Kam se vydat, když nevydržíte sedět doma

By on 20.5.2018

Pokud se již stáváte, nebo alespoň plánujete, stát se matkou či otcem, pravděpodobně řešíte, co s létem. A jste-li cestovatelé, může být dilema obrovské! Cesta vs. bezpečí. Řeším to samé a o výsledky svého pátrání kam jet a kam radši ne-é, se s vámi ráda podělím!

 

Když se podívám kolem sebe, mezi své kamarády a známé, tak mi někdy přijde, že vypukla epidemie těhotenství. A kdo již nečeká, tak alespoň plánuje.

Těhotenství i plánování je takovou drobnou školou zodpovědnosti. Člověk najednou přestane riskovat a chovat se jako pošuk, protože z ničeho nic nenese odpovědnost jen za sebe, ale i za to malé nenarozené. A tak moje kamarádky přestávají cestovat, ty odvážnější se vypraví někam po Evropě.

Zůstat sedět doma ale není přijatelná možnost pro Edunomáda. To je jasné. Sice tedy aktuálně těhotná nejsem, ale třeba brzy opět budu.

 

I proto jsem k plánování letní cesty přistoupila víc než zodpovědně a důkladně i pro vás prozkoumala všechny možnosti. Přeci jen těhotné či těhotenství plánující toho musí zvážit hodně:

Malarická oblast? To není dobrý nápad…

Oblast s rozšířeným virem Zika (způsobující postižení jako např. mikrocefalie nenarozeného dítěte)? Ještě horší nápad…

Nadmořská výška nad 3000 m.n.m.? Blbost, to taky nejde…

Teploty nad 40 stupňů? To těžko…

No a to je vlastně všechno, co jsem do svých úvah a plánů vzala. A vyškrtla tak 90% zemí, kam bych se ráda podívala. Třeba svojí osudovou Indonésii, Nepál, Etiopii, Ghanu….

Přesto zbylo pořád dost míst, kam se jet dá. Tedy pokud je člověk aspoň trochu punkáč ochotný přistoupit, že jistému riziku se nevyhne. A na cestách zvlášť ne. Vlastně nelze říct, že je jakákoli cesta bezpečná i normálně, natož pro těhotnou… Bezpečné destinace neexistují. Přeci jen 100% bezpečné není ani jet třeba autem k Řípu. Ale naštěstí existují destinace statisticky bezpečnější.

Protože sice pořád punkáč jsem, ale vzhledem k plánovanému těhotenství jsem punkáč zodpovědný, zavítala jsem i ke své dvorní doktorce na tropickou medicínu a konzultovala. Výsledkem je několik tipů, kam se vydat, jste-li v očekávání, nebo teprve očekáváte očekávání 🙂 Jo a samozřejmě platí, že ideální je vydat se na cestu v druhém trimestru, zvolit kratší lety, protahovat se v letadle, ohlídat, do jakého týdne těhotnou vezme letecká společnost na palubu…ale to je asi jasné.

Případně informace o létání těhotných třeba zde: http://www.mahalo.cz/zaklady-cestovani/letani-v-tehotenstvi.html

 

Letní destinace vhodné pro těhotné a plánující

UPOZORNĚNÍ: Tady je ale nutné říct to, co zopakuji radši i na konci. Nic není bez rizika. Ani život, ani těhotenství jako takové, natož cestování. Výběr vhodné destinace prostě jen statisticky snižuje riziko… A tak ani doporučené destinace neberte jako záruku, že všechno bude v pořádku. Uvedené tipy platí pro ty, co jsou zdravé a zvyklé cestovat…ale pro sichr vše konzultujte i s doktorem!

 

Západní svět

Evropa, USA, Kanada, Nový Zéland, jih Austrálie…

Tak tady je to jasné… Vyspělé země, s dobrou lékařskou péčí, vysokými hygienickými standardy a bez nemocí. Tedy s výjimkou samotného jihu USA a severu Austrálie, kde byl hlášen výskyt viru Zika.

Když jsme s manželem uvažovali, že se budeme držet při zdi a Evropu neopustíme, měli jsme v Evropě tyto favority: Island, Laponsko a Azorské ostrovy. A když jsme zvažovali cestu bez létání, tak Bretaň.

 

Jižní Amerika

Asi nejproslulejší hnízdo Ziky. Přesto dle WHO a také mé tropické doktorky se dají najít výjimky, respektive výjimka a tou je Chille.

 

Afrika

Zimbabwe, traditional village

Ačkoli bez viru Zika je např. Ethiopie, tak tu bych zrovna nedoporučovla – kvůli malárii, horší infrastruktuře a bezpečnostní situaci vůbec, horku v letních měsících. Byť tedy osobně jsem ji chvíli zvažovala.

Přesto existují země v Africe, kde riziko Ziky, malárie a dalších lapálií je minimální, byť výjimečné případy tam zaznamenány byly. Jsou jimi Jihoafrická republika a Namibie, s výjimkou severních oblastí, kde malárie řádí. Navíc Namibie nabízí jako jedna z mála afrických zemí volnost pohybu i po národních parcích, kde můžete jezdit sami bez doprovodu placeného průvodce.

 

Blízký východ

Je tam vedro. Takže v létě není žádná tamní země vyloženě dobrý nápad. Na podzim se situace změní, ale o tom napíšu až v září v dalším článku k cestování těhotných v podzimním a zimním období… A to – pozor, spoiler! – proto, že na podzim se Edunomád právě na Blízký východ asi vypraví.

 

Asie

Bohužel, bohužel, bohužel…ačkoli Asie patří mezi mé nejmilejší destinace, tak pro těhotné či těhotenství plánující, je to bída. Tedy pokud se nechcete zavřít v turistickém rezortu a tam si lebedit.

Teplá Jihovýchodní Asie skýtá úžasný mix Ziky, malárie, horečky dengue… Normálně se ani té malárie nebojím, strávila jsem fůru času v opravdu hyper malarických oblastech, ale teď si to nelajznu.

Existuje však jedna výjimka z teplých jiřních asijských zemí s krásným mořem, přírodou a fascinující kulturoutipy: Srí Lanka! Tam je jen dengue, ale návštěva oblastí mimo zónu monzunu a přírodní repelenty by to měly řešit.

A potom samozřejmě severnější oblasti, třeba Japonsko, Mongolsko, Střední Asie…

 

A co dál? Výběr podle výskytu nemocí

Pokud vám těchto pár tipů nestačí, koukněte na stránky WHO:

Rozšíření viru Zika: https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/world-map-areas-with-zika

Rozšíření malárie: https://www.cdc.gov/malaria/travelers/about_maps.html

 

Prostudujte mapu výskytu viru Zika… (zde aktuální k: květen 2018)

Rozšíření viru Zika (květen 2018). Zdroj: https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/world-map-areas-with-zika

 

…a malárie (zde aktuální k:květen 2018)

Rozšíření malárie. Zdroj: https://www.cdc.gov/malaria/travelers/about_maps.html

 

Výběr podle počasí & tajný tip mé tropické lékařky

A pak ještě tajný tip mé tropické doktorky, která je možná větší punkáč než já a klidně mi odkývala i tu Etiopii a různé další malarické oblasti:

„Jet můžete do většiny destinací, pokud vychytáte období sucha. V té době je aktivita komárů přenášejících nemoci jako právě malárie, zika, dengue…minimální. V kombinaci s repelenty a dostatečným období to může být cajk.“

Stejně tak i o Thajsku, zejména jeho jižních oblastech říkala, že jsou i v těhotenství ok, přestože WHO uvádí rozšíření Ziky a malárie pro celé Thajsko. Prý je hlavní vytipovat sezónu sucha.

Skvělý přehled zemí a jejich provincií s podrobnými statistickými meteorologickými daty můžete najít zde: http://www.weatherbase.com/#

A stačí zapátrat, kde neprší a není moc vedro, porovnat s mapami výše (vyhnout se nejrizikovějším zónám 1 (tj. kde se nemoc aktivně přenáší a je vysoké riziko) – více na stránkách WHO).

 

No a pak zapátrat, uvnitř sebe, jak moc velkými punkáči jste a jak velké riziko chcete podstoupit.

Protože cesta bez rizika není.

Stejně jako není těhotenství bez rizika.

 

Nikdy a nikde. Jde o to, jak velké riziko jsme schopni s čistým svědomím nést.

A tak tyhle moje tipy berte s rezervou a poměřte je svým zdravým rozumem a vlastní jedinečnou mírou odvahy.

 

Krásné léto, ať už pojedete kamkoli!

TAGS
RELATED POSTS