Adéla Zelenda Kupcová
Prague, Czech Republic

Putuji za učením na divoko! Cestuji na divoko: nezávisle, nízkonákladově, punkově! A víc, než všechna "must see" z průvodců mě zajímají lidé a to, co se od nich mohu naučit. Láká mě zejména život v tradičních kmenových společnostech a to, jak se učí a rozvíjí jejich děti - divožáci!

sledujte na facebooku
Newsletter
Učení na divoko přímo do Vašeho emailu!
Instagram Feed
1
blog edunomád putuje život s kmeny

Potřebujete se naučit sebevědomí? Jeďte se mu učit od Zimbabwanů! Ale nepřežeňte to…

By on 9.11.2017

Opravdu, snad nikdy a nikde jsem se nesetkala s tak sebevědomými lidmi! Občas je to okouzlující – ta jistota, hrdost a přímost. A občas je to nepříjemné.

 

Cokoli Zimbabwan říká, říká to jako absolutní pravdu

  • Země se netočí. – pro Zimbabwana pravda, o níž se nepochybuje
  • Zimbabwská vláda je dobrá a Mugabe super. – pro Zimbabwana pravda, o níž se nepochybuje
  • Evropská unie Evropany zotročuje. – pro Zimbabwana pravda, o níž se nepochybuje
  • Česko není ve skutečnosti Evropskou unií, je periferií. – pro Zimbabwana pravda, o níž se nepochybuje
  • Člověk nemyslí ve slovech, ale obrazech. – pro Zimbabwana pravda, o níž se nepochybuje
  • UNESCO je zlo. – pro Zimbabwana pravda, o níž se nepochybuje
  • Lidé z měst jsou všichni zkažení. – pro Zimbabwana pravda, o níž se nepochybuje
  • Evropan Evropanovi, který zkolabuje na ulici, nikdy nepomůže. – pro Zimbabwana pravda, o níž se nepochybuje
  • Celý svět by se měl učit od Zimbabwe, respektive od jejích venkovských oblastí. – pro Zimbabwana pravda, o níž se nepochybuje

Je jedno, zda vy jako Evropan s něčím z výše uvedeného souhlasíte či ne (já asi s ničím), ale prostě o těchto věcech se nediskutuje.

Nejen proto, že politické diskuse kritizující Mugabeho jsou ilegální a mohou způsobit problémy i vám jako cestovateli (snažím se do nich moc nezapojovat, ale občas se neudržím, někdo musí hájit západní svět – nebo aspoň nekývat při jeho hanění). Faktem je, že cokoli Zimbabwan říká, tomu věří. A čemu Zimbabwan věří, to je holá pravda. Maximálně uzná vaše právo na jiný pohled na věc – ale jen pokud se to netýká politiky. Jakmile máte jiný názor v záležitostech politických, tak vás maximálně polituje jako oběť západní propagandy.

 

Jak je tahle sebejistota možná?

Pořád jsem tomu nepřišla na kloub:

V polických otázkách tak trochu předpokládám, že je to vliv zdejší propagandy. Školy, noviny, televizi, rozhlas…vše má v rukou vláda. A silnými slovy svým občanům říká, že žijí v jediné skutečné demokracii a že západní svět by je nejraději vykořisťoval, ale ať se nebojí, že je vláda ochrání. Ve škole, v kostelech, v rozhlasu, všude slyší totéž… a na každém frekventovanějším místě visí portrét prezidenta osvoboditele, Roberta Mugabeho. Jeho přísnému a zároveň laskavému pohledu prostě neuniknete. Trochu se jeho portrétů bojím – chovají se jako známé obrazy na českých zámcích, které na vás stále koukají, ať jdete kamkoli.

Ale bude v tom i něco jiného. Se stejnou jistotou a sebevědomím totiž Zimbabwané říkají vše. Je vedro nebo je chladno? Je prostě tak, jak se cítí oni – vaše subjektivní pocity jsou irelevantní.  Cibule se krájí od lístků, nikoli od kořínků – opačný postup je znehodnocení cibule, jinak to prostě nejde. Ať dělají cokoli, třebas jen většinu času zevlují ve vsi a čekají, až vyroste kukuřice – jejich práce je ta nejužitečnější.

Navíc nikdo se nikdy a za nic nestydí. Zimbabwané, muži, ženy děti, s neuvěřitelným temperamentem dávají na odiv své emoce. Vše prožívají na plno. Tančí, zpívají všem na očích. Jsou spontánní a otevření a nikdy nepřemýšlí, zda náhodou jejich projev není trapný.

 

Mít tak jejich sebevědomí…

Mít deset procent jejich sebevědomí, by si jistě přála většina lidí. Problémy související se stydlivostí a nejistotou by byly vyřešeny. O, jak by to bylo krásné…

Mít stoprocent jejich sebevědomí, asi bychom se povraždili.

A to je další div Zimbabwe. Přestože každý je sebevědomý až na půdu, přestože každý má tu jedinou pravdu, dokážou žít spolu a nepovraždit se. jasně, většinu pravd sdílí, ale v některých se různí. Můj hostitel Ko Mpisi tvrdí, že manželství je jediný správný způsob života. Socilo tvrdí, že manželství je na nic a raději jako svobodná vychovává dvě děti. Ko Mpisi oceňuje můj vdaný stav. Socila si kvůli němu ze mě dělá legraci. Přesto jsou Ko Mpisi a Socilo přátelé a žijí spolu na jedné vesnické hromadě.

 

 

Pořád tomu nerozumím, ale už jsem se smířila s faktem, že: Cokoli Zimbabwan říká, je si tím jistý. Nic není k diskusi, nic není otázkou odlišného pohledu na svět. Existuje jen jedna pravda a tu má Zimbabwan.

 

TAGS
RELATED POSTS