Adéla Zelenda Kupcová
Prague, Czech Republic

Putuji za učením na divoko! Cestuji na divoko: nezávisle, nízkonákladově, punkově! A víc, než všechna "must see" z průvodců mě zajímají lidé a to, co se od nich mohu naučit. Láká mě zejména život v tradičních kmenových společnostech a to, jak se učí a rozvíjí jejich děti - divožáci!

sledujte na facebooku
Newsletter
Učení na divoko přímo do Vašeho emailu!
Instagram Feed
1
blog malé příběhy o velkých věcech

Alexa: „…můj muž na moři následuje hvězdy a já na svém tkalcovském stavu hvězdy tvořím.“

By on 16.7.2017

„V naší vesnici je to tak, že muži rybaří a ženy tkají ikat. Tak to bylo vždy a vždy bude.

Můj muž vyráží na ryby pozdě odpoledne a vrací se domů mnohdy až ve tři hodiny ráno. Na moři se orientuje podle hvězd, které mu říkají, kam plout a jak se vrátit domů. Ke mně i k našim dětem.

A když vyjede na moře, já sednu ke stavu a tkám. Ikat barvím do vzoru hvězd, aby daly mému manželovi moudrost poznat nebezpečí a aby mu pomohly vrátit se domů.

Můj muž hvězdy následuje a já pro něj hvězdy tvořím. I proto věřím, že ať pluje jakkoli daleko, vždy jej hvězdy přivedou zpět ke mně.“

 

Alexa je žena hodná obdivu. Nejen proto, že ovládá umění žen etnika Sikka vyrábět ikat (tradiční tkaná textilie, jejíž vláka se nejprve barví do složitých vzorů a poté spojují v látku na tkalcovském stavu). Zaslouží obdiv nejen proto, že po více jak dvaceti letech manželství svého muže stále miluje a hovoří o něm s láskou. Ale i proto, co sama dokázala.

Zvládla se sama, bez jakéhokoli kurzu či školy, naučit docela obstojně anglicky. Spolu jsme si sice povídaly indonésky, ale anglicky na místní poměry docela válela.

Také dokázala povzbudit místní ženy, aby se se svým uměním výroby ikatu nezavíraly doma, ale aby jej ukázaly světu. A tak hlavně díky nadšení Alexy zdejší ženy příchozí turisty ze zahraničí i všech koutů Indonésie dokáží provést celým výrobním procese.

A také zabezpečila své dva syny. Jeden studuje v katolickém semináři na kněze a druhý na Jávě studuji informační technologie. Přitom studium na vysoké škole zde není levná záležitost. Jeden rok studia vyjde v přepočtu na koruny asi na sto tisíc. Vzhledem k tomu, že příjem střední třídy je na Floresu kolem cca 6 – 10 000,- /v přepočtu na Kč,-, mnohdy však vydělává jen jeden v rodině a živí děti i své staré rodiče), je to obdivuhodný výkon.

Ať paní Alexe svítí šťastné hvězdy i nadále.

TAGS
RELATED POSTS